4 Kasım 2015 Çarşamba

Sonbahardan İlham Aldım...

Sonbahar geldi de geçiyor, duvarlar boş kalmasın derken ,dur bakalım belki ben bir şey  yaparım diye ayaklandım,oğluşun suluboya takımlarını kaptığım gibi oturdum masaya.Kağıdım resim kağıdı değildi,fırça desen ilkokul düzeyinde ama ne yapalım heves geldi bir kere ,ilham mı demeliyim yoksa:)

Yurt dışındaki parklarda gördüğümüz hayran hayran baktığımız,sarı,kırmızı ağaçlar geldi gözümün önüne,yapabilir miyim derken çok da düşünmeden çizdim gövdeyi,sonra pıt pıt bastım sarı boyayı yaprakları yaptım,biraz da yere dökülen yaprak yapınca bir şeye benzedi gibi.Teknik olarak bilgim yok,benim ki sadece görsel olarak benzetmeye çalışmaktan ibaret.Boyutu biraz büyük olsa da emek verdim diye taktım çerçeveye.Akşam eşime gösterdim inanmadı,daha öncekiler gibi çıktıdır dedi zalim koca.Sen misin inanmayan diye o gazla ikinciyi yanında yaptım,havalı olsun diye bir de bisiklet çizdim altına:)

Neymiş daha önce neden çizmemişmişim,nerden bilsinmiş...Sanki ben biliyordum iyi kötü bir şey çizebildiğimi.Gerçi bunlara çizim de denmez ya neyse...Bir heves,bir emek bir de sonbahar renklerinin güzelliği  hatırına duvara asıldılar.Ama yakından bakmadıkça hiç fena durmuyorlar sanki,yani giderek ben de sevdim.
(Not: İlk ağaç öylesine başladığım için biraz büyük olmuş ama yine de çerçeveledim,gönlüm razı gelmedi kenarda durmasına.İkinci ise biraz küçük geldi gözüme biraz daha gür bir ağaca çevirdim daha iyi oldu sanki.Yani duvardaki durumun izahı bu:)
Devamı için hevesim var ama bilgi ve yeteneğimin olmadığı kesin.
Ah keşke olsaydı neler çizerdim neler.Neyse şimdilik havadisler bu kadar,bir sonraki ilhama kadar hoşça ve sevgiyle kalın,sonbaharın keyfini çıkarmayı unutmayın...


8 yorum:

 1. Bilgi öğrenilir, yetenek de geliştirilir. Yani odaklandıktan, istedikten, zevk aldıktan sonra yapılamayacak çok çok az şey var bence. Ve sen harika bir başlangıç yapmışsın, bayıldım bu ağaçlara...
  Ellerine sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya gerçekten bir şeye benzedi mi ben yapınca hatalarımı da bilince eh işte oluyorum,bir türlü tatmin etmiyor beni yaptığım iş.Gerçi ilk yapma da ne tatmini desene... yani tam öyle de değil aslında, layığıyla yapanların yanında benim ki pek uydurmasyon gibi olunca usulca geri çekiliyorum ben.Yoksa heves var içimde daha güzellerini yapsam diye de işte de si var,yani ağaçtan başka bir şey çizemem gibi geliyor.Ama bende ki tüm karamsarlığa rağmen siz beğenince içim kıpır kıpır oluyor.Bir sulu boya takımı alayım bari:)

   Sil
 2. Gayet başarılı!
  İnsan denemeden nelere yeteneği olduğunu bilemiyor işte!
  Aydacığım'a katılıyorum , yeteneğini geliştirebilirsin , gayet iyi bir başlangıç yapmışsın !

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim her birinize.Gerçekten okul yıllarındaki resim derslerinden sonra bir daha elime almamıştım fırçayı ben de bilmiyordum ne çıkacağını,beğenmene çok sevindim Nilgün Abla.Benim değerlendirmemden ziyade dışarıdan bakan sizlerin değerlendirmesi çok daha güzel ve anlamlı,çok isterim geliştirmeyi hatta ufak ufak malzeme alsam mı diyorum,en azından kendi çapımda bir şeyler çizerim.Kim bilir belki 50'li yaşlarımda resim sergisi açarım:)

   Sil
 3. Neden olmasın Bahar..her şey hayal kurmayla başlar. İg'de gördüğümde çok beğenmiştim hatta resim kursuna gittiğini düşünmüştüm. Bence üzerine git!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ay Sebi deme öyle ne güzel bir hayal bu içimde kelebekler uçuyor gibi oluyor.Düşünsene bir atölyem var,elim,kolum üstüm başım boya içinde.Sonra bir kahve yapıyorum seyrediyorum tüm yorgunluk gidiyor.Ama işte ne bileyim ağaç falan iyi de başka bir şey çizemem gibi geliyor ama çok istiyorum o gerçek.Biraz malzeme alıp bir şeyler denemek lazım.Bunlar oğlumun malzemeleriydi:)

   Sil
 4. ben herkesi kendim gibi yeteneksiz sanıyorum sonra böyle yetenekleri görünce şaşırıyorum iyi mi?
  son bahar bisiklet en bi sevdiklerim beni, m est oldummmmm

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haksızlık etme kendine,on parmağında on marifet vardır senin.Benim ki yetenek mi bilmiyorum ki Seyhan,denedim işte bir şeyler çıktı ortaya.Beğenmene çok sevindim ama.Öpüldün düşes...

   Sil